Lovska zveza Slovenije (LZS) je slovenska nevladna organizacija organizacija, ki šteje skoraj 21.000 članov. Njeno poslanstvo vključuje trajnostno upravljanje divjadi, izobraževanje lovcev in varstvo narave. Za uresničevanje te večplastne naloge je LZS razvila edinstven in celovit sistem zbiranja podatkov s pomočjo informacijskega sistema Lisjak. Namen tega v svetu edinstvenega sistema je zbiranje in shranjevanje nacionalnih podatkov o prostoživečih živalih in predstavlja pionirsko orodje na evropski ravni.
Kljub temu da dobro sodelovanje LZS z odločevalci in raziskovalci že obstaja, dejanski potencial zbranih podatkov za različne prostorsko-časovne analize in znanstveno – raziskovalne namene trenutno še ni popolnoma izkoriščeno.
V projektu STEP CHANGE bomo nadgradili oz. izboljšali zmogljivosti informacijskega sistema za pridobivanje različnih podatkov o prostoživečih živalih v Sloveniji z razvojem državljanske pobude, ki bo vključevala začetnike ljubitelje narave, kot so: fotografi, planinci in različni uporabniki foto-kamer. Obenem bomo razvili postopke za avtomatizirano preverjanja pridobljenih podatkov.
V sklopu projekta bo razvita aplikacija za zbiranje podatkov o prisotnosti prostoživečih živali kot enostavno orodje za vključevanje širše zainteresirane javnosti – državljanov ljubiteljev narave. Z vključevanjem množice podatkov, ki jih bodo na sistematičen način zbrali ljubitelji narave, bomo izboljšali razumevanje, kako se živali prilagajajo spremembam v okolju ter prispevali uspešnejšemu upravljanju z živalmi in hkrati prispevali k ozaveščanju o pomenu varovanja biotske raznovrstnosti in narave.
SRNA: Nova aplikacija za monitoring prostoživečih živali
Monitoring (spremljanje razširjenosti, številčnosti, itd.) populacij prostoživečih živali, ne glede na to ali so uvrščene med lovne vrste (tj. divjad) ali zavarovane vrste, je nujen del sodobnega varstva in/ali trajnostnega upravljanja populacij. Dosleden in sistematičen monitoring mnogih vrst je potreben tudi zaradi obveznosti, ki izhajajo iz slovenske in evropske zakonodaje. Ne le raziskovalci, ampak tudi ljubitelji narave lahko danes izjemoma prispevate k boljšem spremljanju stanja in razumevanja populacij mnogih vrst ter njihovih potreb.
Za namene lažjega in bolj sistematičnega monitoringa izbranih vrst prostoživečih živali smo razvili aplikacijo z imenom SRNA (Spremljanje in Raziskovanje Narave z Aplikacijo) v sodelovanju Lovske zveze Slovenije in treh raziskovalnih inštitucij (Univerze na Primorskem, Univerze v Ljubljani in Fakultete za varstvo okolja iz Velenja). Aplikacijo lahko preprosto prenesete preko QR kode ali spletne povezave https://srna.lovska-zveza.si/home; le ta omogoča zainteresiranim uporabnikom beleženje vnosov opažanj živali v naravi ali preprosto testiranje znanja prepoznavanja vrst preko zanimivega kviza (kmalu dostopen tudi v angleškem jeziku), ki ga ponuja aplikacija.
Vnosi opažanj živali bodo tako omogočili izboljšanje poznavanja, posledično pa tudi upravljanja in varstva prostoživečih živali v Sloveniji. Z novimi tehničnimi možnostmi povezovanja velike množice terenskih podatkov, ki jih lahko zberejo vsi prebivalci v naravi, postaja njihova vloga »ljubiteljskih znanstvenikov« (angl. citizen scientists) izjemno pomembna. S povezovanjem podatkov ljubiteljskih znanstvenikov z velikimi nizi terenskih podatkov, pridobljenih z okoljskih opazovanj, lahko raziskovalci sedaj pridobijo nove vpoglede in podatke, ki so bili prej nedosegljivi.
Ljubiteljski znanstvenik lahko postanete tudi VI!
Z beleženjem opažanja redkih ali ogroženih kot tudi pogostih vrst, boste lahko bistveno prispevali k izboljšanju poznavanje njihove razširjenosti in številčnosti, kar bo omogočalo raziskovalcem boljše ocenjevanje njihovih gostot ter splošno v kakšnem stanju so vrste. Pridobljeno znanje bo prispevalo tudi k izboljšanju varstva in upravljanja vrst oz. zagotovilo harmonično ravnovesje obstoja vrst.
Do aplikacije lahko dostopate preko pametnega telefona ali računalnika s predhodno enkratno registracijo preko elektronskega naslova. Uporaba aplikacije je kljub njeni kompleksnosti (omogočeni so res številni vnosi različnih opažanj) enostavna, saj vas od začetka do konca vnosa vodijo notranje povezave in pregledni meniji.). Aplikacija omogoča tudi grafični prikaz vaših lastnih vnosov opažanj ter pregled vseh vnosov na območju Slovenije. Dodatno omogoča tudi neposredno komunikacijo med vami in raziskovalci, saj lahko prek nje posredujete kakršnakoli vprašanja v povezavi z vašimi opažanji na naslov: stepchange@famnit.upr.si.
O rezultatih vas bomo redno obveščali. Posameznike z največ vnosi bomo za sodelovanje in še lažje beleženje podatkov o prostoživečih živalih tudi nadgradili.
Zadovoljstvo in navdušenje naših uporabnikov potrjuje podatek, da je v aplikaciji trenutno zabeleženih več kot 1000 vnosov.
Vljudno vas vabimo, da prenesete aplikacijo in začnete vnašati opazovanja živali, kadar koli jih srečate v naravi, naj bo to med zahtevnim vzponom ali med sprehodom po gozdu!
Navodila za uporabo aplikacije
Sodelujte pri projektu
Ali želite sodelovati pri projektu in se pridružiti naši slovenski ekipi? Ne oklevajte in se obrnite na nas ter nam pošljite sporočilo prek spodnjega obrazca. Člani naše raziskovalne skupine bo v kratkem stopil v stik z vami.
Supporting Institutions
- Slovenian Ministry of the Environment and Spatial Planning
- Slovenian Ministry of Agriculture, Forestry and Food
- Hunters Association of Slovenia
- Slovenia Forest Service
- Environmental Protection College